Tűzjelző rendszer

Tűzjelző rendszer kiépítése a tervezéstől a telepítésen át a karbantartásig teljeskörű hatósági engedélyezési eljárások lefolytatásával, távfelügyelet szolgáltatással. Több, mint 30 év tapasztalat, kulcsrakész kivitelezés, korszerű technológiai megoldások, kedvező árak: kérjen tőlünk ingyenes ajánlatot!

Ajánlatkérés

Tűzjelző rendszerek országos lefedettséggel: miért a B Consulting?

Tűzjelző rendszer teljeskörű kivitelezéssel

Egy tűzjelző rendszer kivitelezése rendkívül komplex folyamat, a munkát ezért gyakran több vállalkozóra szokták bízni az egyes feladatok elvégzésére. Ilyenkor nem ritkán bonyodalmat és időbeli csúszást okoz a projektben a brigádok összeszervezése, valamint a több kapcsolattartóval történő kommunikáció. Cégünk előnye, hogy egy kézből le tudjuk fedni a teljes rendszert. Saját minősített tervezőinkkel a tervezéstől a szakhatósági engedélyeztetésen át a telepítésig és a karbantartásig mindent hatékonyan el tudunk látni.B Guard okos távfelügyelet szolgáltatásunkkal ráadásul az általunk kínált rendszerekhez kérésre 0-24 órás rendelkezésre állást is biztosítunk, hozzáértő csapattal és szakképzett diszpécser gárdával. A portfóliónkban megtalálhatók a kisebb objektumoktól egészen olyan méretű és komplexitású létesítményekig, mint a Főpolgármesteri hivatal, vagy a Pepco Logisztikai csarnok.

Szakhatósági engedélyek beszerzése

A tűzjelző rendszerek alkalmazását számos rendelet szabályozza és különböző engedélyekhez köti. A B Consulting ezt a terhet is leveszi az Ön válláról! Szolgáltatásunk keretében vállaljuk a rendszer komplett szakhatósági engedélyeztetését az épület felmérésétől kezdve a tervek tűzoltóság felé történő beadásán át a létesítési engedély beszerzéséig. Ezen felül a telepítés végeztével elkészítjük és átadjuk Önnek a megvalósulási tervdokumentációt, valamint elindítjuk a katasztrófavédelemnél a használatbavételi engedélyeztetési folyamatot is. Végezetül félévente elvégezzük a (8) kategória tűzvédelmi szakvizsgához kötött teljeskörű rendszervizsgálatot, valamint igény esetén távfelügyeletet is biztosítunk.

Modern, megbízható tűzjelző rendszer típusok

Cégünk többfajta tűzjelző rendszer típussal foglalkozik, amelyek már a gyakorlatban is bizonyították megbízhatóságukat. Cégünk többek között minősített Siemens partner, azonban gyártó független: portfóliónkban megtalálhatók a szintén minőségi rendszereket gyártó Securiton, Teletek, Notifier, Bosch és Labor Strauss márkák is. Így a védendő terület méretéhez, adottságaihoz és a megoldandó feladathoz választjuk ki az optimális megoldást.

A rendszer kiépítése során több tűzjelző és tűzriasztási zóna hozható létre a védendő területen. A tűzjelző zónák célja, hogy gyorsan és pontosan azonosítsák a tűzjelzések helyét. Ezek a zónák olyan részeket képeznek az épületben, amelyek fizikailag és/vagy funkcionálisan elkülöníthetők, mint például gyártósor, mélygarázs vagy irodák. Egy tűzjelző zónában több érzékelő, kézi jelzésadó és vezérlő is elhelyezhető. A teljesség igénye nélkül az alábbi fajta tűzriasztó berendezések elérhetők a különböző igényekre:

Pontszerű füstérzékelők - a leggyakoribb változat, aminél a plafonon elhelyezett érzékelő érzékeli és jelzi a készülékbe szálló füstöt.

Vonali füstérzékelők - főleg ipari csarnokoknál szokták alkalmazni. Működésének lényege, hogy egymással szemben nagy távolságba (akár több 10 méterre) elhelyezzük az eszközöket, majd amikor a köztük levő lézer vagy fénynyalábokba füst kerül, riasztást ad.

Hősebesség érzékelő - előfordulnak olyan helyek (pl. konyha), ahol természetes a füst jelenléte. Ilyenkor remek megoldás a hősebesség érzékelő használata, amely az adott helyiségen belül a hőmérséklet emelkedésének a sebességét méri. Ha például 30 fokról hirtelen 50 fokra nő a hőmérséklet, feltételezhető a tűz jelenléte.

Hőkábelek - speciális helyiségekben alkalmazhatók hatékonyan, mint szaunákban vagy fényezőüzemekben. Utóbbi esetében például egy szárítókemencében normál esetben por, kosz található, valamint 80-90 Celsius fokos hőmérséklet. Egy hőkábel segítségével azonban ehhez hasonló extrém helyeken is lehetséges detektálni a tüzet.

Aspirációs rendszer - egy csőhálózat végén található szívóventilátor és egy kiértékelő egység. Előbbi a csöveken keresztül folyamatosan szívja a levegőt, utóbbi pedig érzékeli, ha ebbe por került. Előnye, hogy viszonylag kis helyre felrakható, valamint megfordítható technológiájának köszönhetően könnyen karbantartható, ugyanis egy kompresszorhoz hasonló egységgel nagy nyomással kifújatható a csövekből a kosz. Ez akkor hasznos, amikor például egy gyártóegység nem hozzáférhető szegmensébe kell tűzjelzőt szerelni. Akkor is ideális, amikor az üzemben nem állhat le a gyártás, esetleg olyan tiszta terekbe kell dolgozni, ahová füstérzékelőt nem lehet berakni vagy az nem minősített.

Tűzjelző rendszer távfelügyelettel

2023-ban új szolgáltatási ágként elindult saját távfelügyeleti központunk. Így a kivitelezett és átadott tűzjelző rendszereink távfelügyeletét is ellátjuk OTSZ megfelelőségű átjelzéssel az illetékes katasztrófavédelmi kirendeltség felé. Ezzel kiváltható az élőerős felügyeletnél kötelezően előírt személyzet foglalkoztatása, amivel Ön rengeteg pénzt megspórolhat. Cégünk szolgáltatásunk keretében 0-24 órás rendelkezésre állást kínál nagyvállalatoknak, cégeknek, beruházóknak egyaránt - mindezt profi tervező- és kivitelezőcsapattal, valamint szakképzett diszpécser gárdával.

Több évtizedes szakmai tapasztalat 

A B Consulting Kft. több, mint 30 éves tapasztalattal kínál rendszerszintű tűzjelző tervezés, telepítés, üzemeltetés és karbantartás szolgáltatást a teljeskörű hatósági engedélyezési eljárások lefolytatásával. Tervező, kivitelező és karbantartó kollégáink között említhetünk villamosmérnököt, biztonságtechnikai mérnököt is, emellett csapatunk minden tagja nagyfokú gyakorlattal, valamint az adott munkakör ellátáshoz előírt szakvizsgával is rendelkezik. Ezek fényében Ön is megnyugodhat, hogy megrendelt rendszere az előírásoknak megfelelően és hosszútávon működni fog.

Komplett tűzvédelmi rendszerek és biztonságtechnikai megoldások 

Cégünk nemcsak tűzjelzőkkel, hanem komplett tűzvédelmi rendszerekkel is foglalkozik, mint tűzoltórendszerek, hő- és füstelvezető rendszerek, túlnyomásos lépcsőház rendszerek stb. Ezeknél szintén vállaljuk a komplett tervezést, kivitelezést, valamint azok tűzjelző rendszerrel történő integrálását és kezelését. Ezen felül bátran keressen minket egyéb biztonságtechnikai és vagyonvédelmi rendszerigény esetén is, legyen szóbeléptető rendszerről, munkaidő nyilvántartó rendszerről, intelligens parkolási rendszerről vagy akárüvegkapu rendszerről. Csapatunktól minden projektnél professzionális, gyors és precíz munkavégzésre számíthat, amire korábbi és meglévő ügyfeleink pozitív visszajelzése a garancia.

B Consulting tűzriasztó rendszer szolgáltatás: hogyan zajlik a gyakorlatban?

A tűzjelző rendszer alkalmazását törvény (OTSZ) írja elő: hova kell tűzjelzőt rakni? Milyen módon kell telepíteni? Mi fogadható el tűzjelzőnek és így tovább. Ha olyan épületbe kell elhelyezni, ahol kötelező a használata, szükséges lesz egy előzetes felmérés - cégünk ezt díjmentesen elvégzi. A speciális igények meghatározását követően (milyen szintű rendszert szeretne az ügyfél, milyen vezérléseket kell alkalmazni, milyen típusú és felépítésű az épület stb.) kollégáink kidolgoznak egy indikatív ajánlatot. 

Az ajánlat tartalmazza a tervezés és engedélyeztetés pontos összegét, valamint egy becsült költséget a várható teljes beruházására vonatkozóan. Amennyiben ez alapján megrendeli tőlünk a tervezést, úgy a munka megkezdésének részeként konzultálunk a tűzoltóval, és elkészítjük az engedélyezési tervdokumentációt.

Ha a szakhatóság kiadta a tervünkre a létesítési engedélyt, elkezdődhet a rendszer telepítése. A telepítés végeztével az ügyfélnek átnyújtunk egy megvalósulási tervdokumentációt. Ez tartalmazza az oktatási jegyzőkönyveket és az összes szükséges dokumentumot (milyen eszközt hova telepítettünk, pontosan hány berendezésről és milyen rendszertípusról van szó stb.), Egy időben elindítjuk a katasztrófavédelem felé a használatbavételi engedélyeztetési folyamatot is. A tűzoltóság ilyenkor két dolgot vizsgál a helyszínen:

1. Meggyőződik, hogy a telepítés valóban a felsorolt rendszerelemekből áll és a kivitelezés a tervek szerint zajlott-e.

2. A tűzjelző rendszert élőerővel vagy távfelügyelettel fogják-e felügyelni. Cégünk minősített katasztrófavédelmi átjelző rendszerrel is szolgál, amit B Guard Basic távfelügyeletünkbe integrálunk. Így minden riasztás automatikusan hozzánk érkezik, amit rögtön továbbítunk az illetékes szakhatóság felé, akik erre reagálnak.

Egy tűzriasztó rendszer csak megfelelő karbantartási szerződéssel működtethető szabályosan. A rendszert félévente kötelező karbantartani, aminek elvégzését szakvizsgához kötik ((8) tűzjelző rendszerek karbantartója szakvizsga) és amivel természetesen cégünknél minden szervízes kolléga rendelkezik. Ilyenkor előre ütemezetten, törvényi előírásoknak és a műszaki dokumentációknak megfelelően a helyszínre megyünk, és elvégezzük a rendszer teljeskörű vizsgálatát.

 

Kérek ajánlatot!

 

A legfontosabb tűzjelző központ típusok

Hagyományos rendszer

A hatósági engedéllyel rendelkező tűzjelzőknél a hagyományos rendszerek alkalmazása kevésbé elterjedt. Ennek ellenére kisebb épületekben vagy nagyobb, átlátható szerkezetű épületekben továbbra is használható, elsősorban az alacsony költségei miatt. Az ilyen rendszerekben a központból induló hurkokon keresztül érkező jelek nem csak észlelik a tűzre utaló jeleket, hanem jelzik is a központnak, amikor a gyárilag beállított határértéket eléri a jel. A tűzjelző központ azonnal riasztást küld. Azonban ezek a rendszerek nem tudnak különbséget tenni az azonos hurkon lévő érzékelők között, ezért a tűz pontos helyét csak helyszíni bejárással lehet meghatározni. 

Hagyományos, címezhető tűzjelző rendszer 

A címezhető tűzjelző rendszerben a hő- és füstérzékelőket egyénileg címezzük az áramkörben, így nem csak a tűzzóna száma, hanem azon belül a tűzriasztás pontos helye is azonosítható. Az érzékelők címzése lehet elektronikus vagy mechanikus. Az elterjedt megoldás a mechanikus címzés, ahol az érzékelők címzése egy két dekád forgókapcsoló segítségével történik, az 01-99 tartományban. Az érzékelők LED-jeit a tűzközpont vezérli, ezáltal jelezve az érzékelők működését. Az érzékelők továbbra is képesek jelezni, ha a tűzre jellemző paraméter határértékei átlépésre kerülnek.

Analóg címezhető rendszer

Ezeket az okos tűzjelző rendszereket a legfejlettebb technológia alapján nevezzük intelligensnek. A következő tulajdonságok jellemzik:

  • Minden érzékelőről érkező jelzés címezett és beazonosítható.
  • Az érzékelők már analóg jeleket mérnek, és számos hő- vagy füstérzékelőt mikroprocesszor vezérel, amely az értékelt paraméterek alapján értékeli a tüzeket.
  • A jelzések feldolgozása részben az intelligens tűzérzékelőben, részben az intelligens központban történik, ahol több érzékelő jelét összevetve értékelik ki. Az interaktív kommunikáció az érzékelő és a központ között lehetővé teszi, hogy a riasztási határértékek automatikusan változzanak a környezeti hatások figyelembevételével, csökkentve ezzel a téves riasztások számát.
  • A tűzérzékelők jelzési szintje egyenként beállítható, és a rendszer folyamatosan ellenőrzi és figyeli az érzékelőket a téves riasztások megelőzése érdekében.
  • Az intelligens rendszerek képesek adatfeldolgozásra, üzeneteket jelenítenek meg és figyelmeztető jelzést adnak a határérték elérése előtt. Hibaüzeneteik is differenciáltak.
  • A folyamatos fejlesztések a kombinált tűzérzékelők alkalmazására irányulnak a biztosabb detektálás és a téves riasztások további csökkentése érdekében.
Szeretne olvasni az aktuális fejlesztéseinkről, újdonságainkról?
Kérjen e-mail értesítőt!
Sikeresen feliratkozott hírlevelünkre!
Sütibeállításokkal kapcsolatos információk
Mi a cookie (süti)?

A cookie-k ("sütik") - a továbbiakban: süti vagy cookie - kis méretű adatcsomagok, amelyeket az Ön böngészője ment el, amikor a weboldalakat, köztük ezt a honlapot is látogatja.

A sütiket a weboldalak általában a felhasználói élmény javítására használják oly módon, hogy a weboldal vagy kizárólag a látogatás idejére ("Munkamenet" sütik, amelyek a böngésző bezárásakor törlődnek) vagy ismételt látogatások során ("Tartós" sütik) "megjegyzi" a felhasználót.

A jelen Cookie (süti) tájékoztató azt ismerteti, hogy a honlapon milyen sütiket használunk és Önnek, mint a honlap használójának milyen lehetőségei vannak a sütik beállításával kapcsoltosan.

Tájékoztatjuk, hogy a cookie-kat nem használjuk az Ön személyének közvetlen azonosítására alkalmas információk tárolására. Amennyiben személyes adatoknak minősülő adatokat kezelünk, ezt az Adatvédelmi tájékoztatónkkal összhangban tesszük.

Lehetnek olyan esetek, amikor harmadik fél cookie-ját használjuk. Kérjük, hogy harmadik fél sütijei tekintetében a harmadik félnél tájékozódjanak az adatkezeléssel kapcsolatban, ugyanis a harmadik fél adatkezelésére nincsen ráhatásunk.